Problemy z prawem – wspomoże mecenas

Fach prawnika teoretycznie może nam się asocjować pozytywnie. W końcu prawnik broni naszych racji w sądzie, pomaga nam pertraktować umowy, sprzyja radą w przymiotach dotyczących wielu elementów życia. To przykre, nie cieszą się oni zaufaniem publicznym. Mecenas łączy się nam nie z pomocą, wyłącznie z kłopotami. W myśli publicznej adwokaci to społeczność pozbawiona zasad, nastawiona na czerpanie przychodów z ludzkiej tragedii. Według znacznej większości osób adwokaci koloryzują i tym naturalnie zarabiają na życie. To niesprawiedliwa ocena, jednak łatwo ją objaśnić. Egzystujemy w społeczeństwie pełnym niechęci i kompleksów. 

Skończenie tak niesamowicie trudnych studiów jest dla większości powodem do odczucia niechęci, zamiast podziwu. Kojarzenie prawnika z kłopotami wypływa z kolei z naszej narodowej przymiotniki, którą można określić cytatem: że niby ja sobie nie dam rady. Polacy niechętnie przyznają się, że czegoś nie zdają sobie sprawę z tego. Następnie niechętnie przyznają się do błędu oraz identycznie niechętnie dosięgają po wsparcie. Robią to dopiero w ostateczności, również w wypadku pomocy prawnej. Stąd kojarzenie prawnika z kłopotami, bo niejednokrotnie zwracamy się do niego w ostatniej chwili. Są takie sprawy, w jakie warto zainwestować więcej pieniędzy. Bez wątpliwości, w dobie bieżącego kryzysu nie jest to bezproblemowe, albowiem szukamy oszczędności na każdym kroku: nie fundujemy sobie pożywienia smacznego, wyłącznie tanie; nie pozyskujemy stylowych ubrań, lecz tanie falsyfikaty z bazaru, zaś na wczasy zamiast frunąć w ciepłe kraje, to jedziemy do ciotki zamieszkującej na wsi pięćdziesiąt kilometrów od nas. 

Są jednak sprawy na tyle istotne, że wymagają wybrania droższej opcji. Bez wątpliwości tyczy się to spraw lądujących w sądzie. Jeśli postępowanie dotyczy mienia, niezbędny nam będzie adwokat. Nie zapominać niemniej jednak należy, by przeliczyć wartość roszczenia na wynagrodzenie sądowe, żeby nie wyjść na całej sytuacji ze stratą. Nie warto wobec tego kusić się na najdroższego adwokata w mieście, by prowadził sprawę, w której kwestią sporną jest tysiąc złotych, albowiem dużo jeszcze będziemy musieli dopłacić do tego całego interesu. Jeżeli niemniej jednak wygrana rozprawa ma być tylko sprawą honoru, a nas stać na taką rozrywkę, to wybitny adwokat ma okazję być jak w największym stopniu przydatny. W szeregu przypadków w życiu zdarza się tak, że dajemy sobie podskakiwać po głowie, w myśl na odwrót dostrzeganemu spokojowi. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z uciążliwym sąsiadem czy z naprzykrzającym się współpracownikiem bądź też nawet z dyrektorem, który nie do końca rozumie jakie funkcje nad nim ciążą od momentu, gdy pozostał chlebodawcą, dużo razy przemilczamy niekorzystną dla nas sytuację, albowiem nie do końca wiemy, czy nasze odczucia są dobre. Tak to oczywiście wygląda, że nieraz frapujemy się, czy mamy prawo zareagować oraz w jaki sposób, a zastanawianie takie rodzi precedensy oraz daje (nazwijmy ich) dręczycielom poczucie bezkarności. 

To tuzinkowe, acz niezbyt słuszne postępowania. Prawnik pomógłby nam w rozwiązaniu każdego problemu w sposób prędki i wydajny. Nie chodzi tutaj w żadnym razie o ciąganie wszystkich, z którymi mamy zatarg, po sądach, ale o świadomość które prawa nam przysługują i jak jesteśmy w stanie je wyegzekwować. Czasem poza tą świadomością, przydaje się oficjalna prośba traktująca respektowania praw, a ta z pieczęcią mecenasa w szeregu przypadków jest nadzwyczaj skuteczną bronią. Dwudziesty pierwszy wiek ma swoje pozytywne witryny. Chociaż Polakom przyszło żyć w w rzeczywistości nędznych czasach, to oraz nawet można się doszukać kilku pomocnych atrybutów życia w odkrywczej erze. Jednym z takich pozytywnych kwestii jest możliwość uzyskania darmowych rad prawnych. Niestety niewiele osób o tym wie, niemniej jednak praktycznie w każdym mieście funkcjonuje miejsce, w jakim miejscu bez żadnej opłaty porady udziela mecenas. Jest to akcja mająca na celu wyrównać niejako szanse społeczeństwa. Biedniejsze warstwy społeczne nieraz są na straconej pozycji, gdy nawet nie wiedzą, że ktokolwiek łamie prawo zachowując się w dany sposób wobec nich czy też nie podają niektórych spraw do sądu bojąc się przegranej, bo nie mają kogo się doradzić w danej kwestii spornej. 

Rzecz jasna również nie ma co czekać na to, że za darmo rad udzielać będzie najlepszy prawnik w województwie, niemniej jednak nie ma, czego się bać – prawnicy będący niejako wolontariuszami ludności są też odpowiednie wykształconymi ludźmi oraz nie udzielą rad niezgodnych z prawem.

więcej na http://wilkiewicz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *