Sektor pracy żąda zdobywania oryginalnych umiejętności

Propozycja ćwiczebna dla pracowników korporacji, firm i innych firm jest obecnie bardzo bogata. Firmy szkoleniowe specjalizujące się w niesłychanie zróżnicowanej tematyce wyrastają jak grzyby po deszczu oraz zaciekle walczą o klientów. Nic dziwnego, jednakowoż rynek pod względem ilości proponowanych szkoleń jest wyraźnie przesycony, a największy kawałek tortu zgarniają firmy o ugruntowanej renomie oraz co najmniej kilkuletnim doświadczeniu.

Gigantycznym plusem jest zatrudnienie kompetentnych trenerów z certyfikatami i coachów mogących się pochwalić skutecznością i listą udokumentowanych sukcesów. Niebagatelne znaczenie ma także komplet rekomendacji od dotychczasowych zleceniodawców. Liczy się wszystko, co firmę szkoleniową uwiarygodni w oczach zarządu i działu HR. Najważniejsza jest naturalnie tematyka oferowanego szkolenia.

Z pomocą szukającym miejsc pracy, niezależnie od wiedzy, posiadanych dyplomów, lub kwalifikacji, nadchodzą korporacje szkoleniowe, które prawdopodobnie najodpowiedniej znają sytuacje na rynku oraz oferują w swoich ofertach szkolenia zapewniające kwalifikacje uzyskiwane w procesie ekonomia: szkolenia, mające na celu przygotowanie uczestników do zawodów oczekiwanych przez chlebodawców, czy też zdobycie nowych kwalifikacji, jakie pozwolą na łatwiejsze znalezienie pracy.
Szkolenia są wybitnie korzystne dla ludzi bez zatrudnienia, jacy po utracie pracy w przeróżnych okolicznościach nie mogą się znaleźć na rynku pracy, czy też tez ich dotychczasowe doświadczenie zawodowe nie znajduje odzwierciedlenia w dzisiejszych realiach. Zdobycie śmiałej wiedzy, innowacyjnych kwalifikacji może przed nimi otworzyć drzwi do innego zawodu. Polacy z racji epoki komunizmu przyzwyczajeni byli do pracy w jednej jednostce gospodarczej, w miejscu swojego zamieszkania – częsta metamorfoza pracy nie była mile widziana. Stąd prawdopodobnie do niedawna niechęć do szukania innej pracy aniżeli dotychczas wykonywana.
Przeglądając anonse o pracy widzimy, że na ogół poszukiwanymi robotnikami są fachowcy z branży informatycznej – stąd, szkolenia informatyczne radują się cały czas znaczącym zainteresowaniem. Legendarne są również szkolenia z aspektu bankowości, rachunkowości, księgowości oraz kwalifikacje ekonomiczne – uczestnicy szkoleń mając takie umiejętności mogą wyczekiwać na zatrudnienie w jednej z wielu korporacji rachunkowych działających na rzecz innych firm.
Dzisiejszy rynek pracy całkiem nie przypomina tego, jaki znaliśmy ledwo kilkanaście lat temu. Pomijając skutki wynikające z globalnego kryzysu oraz recesji, czyli wzrost bezrobocia i trudność ze odnalezieniem pracy, w największym stopniu zauważalną różnicą jest jego płynność. Osoby znajdujące się na skraju wieku przeciętnego, ma prawo nawet trzydziestolatkowie i ich rodzice, całkowicie pamiętają czasy, gdy w jednej firmie wolno było przepracować całe życie. Miejsce pracy zmieniało się nieczęsto i zawsze było to unikalne wydarzenie. Aktualnie nie ma mowy o takiej stabilności. W życiorysach zawodowych wolno odnotować tendencję, że średni czas zatrudnienia w jednym miejscu o wiele się skrócił. Od pracobiorców żąda się zdecydowanie większej elastyczności. Zdolności nabyte w czasie studiów nie wystarczają. Zdolność stworzenia namawiającego, doświadczonego curriculum vitae urosła do rangi sztuki, bez której nawet nie ma co się zabierać za wypatrywanie pracy. Liczy się doświadczenie, kompetencje i chęć podwyższania swoich kwalifikacji zawodowych i interpersonalnych. Pracodawcy łaskawie spoglądają na kandydatów, jacy już w trakcie studiów angażowali się w praktyki zawodowe, pokonali szkolenia lub przynajmniej działali jako ochotnicy w jakiejś organizacji pozarządowej.

Żąda się od przyszłego pracobiorcy udokumentowania własnego rozwoju, najpoprawniej w postaci certyfikatów i dyplomów uczestnictwa w doświadczonych szkoleniach. Kilka mocnych pozycji w życiorysie zawodowym, potwierdzonych dobrym zaświadczeniem to pierwszorzędny sposób na przekonanie przyszłego dyrektora, że należałoby danego kandydata zatrudnić. Od razu wiadomo, że będzie pragnął się uczyć nowych umiejętności oraz rozwijać zawodowo.

You may also like...